Kafe Tik anjeneral te sèvi dous oswa "anmè kou fièl" (san sik) ki pa gen okenn lèt. Li se tou souvan prepare ak kardamom epi yo ka menm engredyan tankou ekstrè zanmann, dan , ak vaniy. Sa a resèt Tik resèt kafe Tik sou tradisyon ak yon varyete de epis santi bon chofaj.
Ki sa ou pral bezwen
- 6 ons dlo frèt
- 1 antye kadamom, oswa 1/8 ti kiyè kardamom tè
- 1 grenn antye, oswa 1/16 ti kiyè sèl
- 1/2 baton
- kannèl , oswa 1/4 ti kannèl tè ti kiyè
- 1 gout pi bon kalite vaniy ekstrè
- 2 ti kiyè luil sik
- 2 ti kiyè luil an poud (oswa trè tise byen tè) lakou kafe
Ki jan fè li
- Nan yon ibrik 8 ons, konbine dlo, epis santi bon ak ekstrè vaniy. Brase.
- Add sik la ak kafe. Pa brase.
- Pote likid nan yon bouk tou pre-sou chalè medyòm.
- Lè bave a leve nan kou a nan ibrik la, retire li nan chalè. Gade li byen epi li pa pèmèt li bouyi.
- Pèmèt bave a rezoud.
- Retounen po a recho a epi repete etap 4 ak 5 plizyè fwa, jiskaske kim la se epè.
- Distribye bave a respire pami dégasse tas ou .
- Pèmèt teren yo kafe rezoud nan ibrik la pou apeprè yon minit.
- Vide kafe a nan tas yo, pran swen yo kite teren yo, epis santi bon, ak depo nan po a.
- Sèvi imedyatman.
| Gid nitrisyonèl (pou chak pòsyon) | |
|---|---|
| Kalori | 670 |
| Total Grès | 1 g |
| Grès satire | 0 g |
| Enstans grès | 0 g |
| Kolestewòl | 0 mg |
| Sodyòm | 41 mg |
| Idrat kabrit | 45 g |
| Fibè dyetetik | 6 g |
| Pwoteyin | 1 g |