Kòm yon atik manje, mwen kwè ke kalbas mele! Nou ta ka manje tat joumou yon fwa chak ane e petèt soup squash butternut, men sa ki sou rès la nan fanmi an kalbas? Acorn kalbas fè tankou yon gwo soup!
Sa a vejetaryen ak vejetalyen soup se jis yon ti kras krèm ak yon ti jan nan lèt soya. Si ou prefere yon soup krèm, sèvi ak bouyi soya nan plas lèt soya. Mwen toujou renmen yon ti kras nan ledven nitrisyonèl nan soup kalbas, tou. Si ou pa vegan, ou ta ka eseye yon ti jan nan fwomaj fwote sou tèt, oswa, jwi li menm jan li ye.
Ki sa ou pral bezwen
- 2 squash acorn
- 2 ti kuiyè lwil oliv (oswa vegan magarin)
- 1 ti zonyon (koupe)
- 4 dan lay (mens)
- 4 tas bouyon legim
- 1/4 soup noutmèg
- 1/4 ti kim
- 1 1/2 tas lèt soya
- Sèl ak pwav (nan gou)
Ki jan fè li
- Pre-kwit kalbas acorn , swa nan dife pou chofe fou a oswa mikwo ond lan.
- Nan yon gwo soup oswa stock chodyè, sotee lay la ak zonyon nan magarin nan vejetalyen oswa lwil oliv jis jis mou, apeprè 5 minit.
- Diminye chalè epi ajoute kwak acorn kwit, vibran alalejè rad. Chalè pou minit 3-4, yo te pran prekosyon pa kite squash la boule.
- Add bouyon legim, noutmèg ak kimen, kouvri, ak chalè pou 10-12 minit.
- Brase nan lèt soya. Sèvi ak yon imèsyon blenndè oswa k ap travay nan lo, ak anpil atansyon melanje soup la jiskaske lis ak krèm. Retounen nan po jis chofe ak sezon san gad dèyè ak sèl ak pwav.
| Gid nitrisyonèl (pou chak pòsyon) | |
|---|---|
| Kalori | 162 |
| Total Grès | 5 g |
| Grès satire | 1 g |
| Enstans grès | 1 g |
| Kolestewòl | 0 mg |
| Sodyòm | 880 mg |
| Idrat kabrit | 24 g |
| Fibè dyetetik | 3 g |
| Pwoteyin | 8 g |